Jak sprawić, by bateria twojego laptopa była zdrowa i szczęśliwa?

lmc
02.11.2011 10:09
Akumulator

Akumulator (fot. Shutterstock)

Bateria laptopa to jedna z większych zagadek wszechświata. Wszyscy je mamy, ale chyba nikt nie wie do końca jak o nie dbać, aby nie trzeba ich było wymieniać po roku użytkowania. Czy formatować? Odświeżać? Jak ładować? Czego nie robić? I jak skuteczne są różne "sprawdzone sposoby"? Radzimy.

1. Czy baterię należy formatować?

Jeśli w laptopie znajduje się bateria typu Li-Ion (już od jakiegoś czasu stosowane w laptopach) to nie. Trafiają one do sprzedaży w tak zwanej formie pre-formatowanej (czyli fabrycznie sformatowanej). Poza tym, akumulatorów tego typu nie powinno się rozładowywać do końca (optymalnie do około 10% pojemności). Jeden taki incydent prawdopodobnie nic nie zmieni, ale wielokrotne opróżnianie baterii może znacznie zmniejszyć jej pojemność, i to w stosunkowo krótkim czasie.

Jeśli laptop działa w oparciu o akumulatory niklowe, wypadałoby je sformatować przed użyciem, a następnie raz w miesiącu rozładować do zera, a następnie załadować do pełna.

Ogniwa baterii

2. W kwestii akumulatorów litowych, niekorzystne jest nie tylko opróżnianie baterii "do zera", ale także ładowanie jej do 100% i pozostawianie w takim stanie na dłużej. Z pewnych względów akumulator gorzej znosi taką sytuację niż częściowe rozładowanie. Stąd na przykład automatyczne ładowanie do 80%, powszechnie występujące w laptopach Sony Vaio.

3. Czy wyjmować baterię kiedy laptopa używam na kablu?

Można. Powinno to pomóc zachować baterię laptopa w dobrym stanie. Podstawowym warunkiem w tym przypadku jest jednak zdolność laptopa do pracy wyłącznie z zasilania zewnętrznego. Starsze komputery mogą nie funkcjonować w ten sposób. Jeśli działa - można wyjąć. Pytanie następne, to kiedy to robić, a kiedy pozostawić ogniwa wewnątrz?

Asus Eee PC

4. Baterie nie mogą się przegrzewać. Eksperci z Hewlett-Packard radzą, aby baterię wyjmować jeśli komputer ma pracować wpięty w stację dokującą lub z zewnętrznego zasilania ponad dwa tygodnie. Granica jest oczywiście umowna. Chodzi o to, żeby bateria nie zagrzewała się niepotrzebnie w komputerze.

Wysoka temperatura bowiem jest jednym z poważniejszych czynników, które działają na jej niekorzyść, a jak zapewne wszyscy wiedzą, laptop, przetwarzający duże partie danych (na przykład podczas obróbki wideo lub grania) potrafi osiągać zawrotne temperatury. Z tego samego powodu warto pamiętać, żeby nie zostawiać laptopa w nagrzanym samochodzie latem. Z punktu widzenia producentów baterii do laptopów, za "podwyższoną" temperaturę uważa się każdą powyżej 24-25 stopni. Zwłaszcza w przypadku baterii litowych.

5. Kiedy i w jakich warunkach przechowywać?

HP twierdzi, że baterię litowo-jonową warto wyjąć kiedy naładowana jest mniej więcej do połowy - nie więcej - i odłożyć ją w suche miejsce o temperaturze pokojowej. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza, schowanie jej, na przykład, do lodówki, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak z jakichś powodów akumulator trafi do lodówki, należy pamiętać, aby przed ponownym użyciem pozwolić mu w naturalny sposób powrócić do temperatury pokojowej.

Bateria litowo-jonowa

6. Wielu ekspertów twierdzi też, że względów higienicznych akumulatory do laptopów powinny być co jakiś czas używane. Istnieje bowiem ryzyko, że te jakościowo gorsze, po dłuższym przechowywaniu, nawet w korzystnych warunkach, utracą zdolność ładowania.

7. Ważnym elementem układanki jest zasilacz. W bolesnym uproszczeniu - dobry, cechujący się minimalnymi lub wręcz żadnymi wahnięciami napięcia nie wpływa negatywnie na baterię. Nierównomierne ładowanie za pośrednictwem zasilacza słabej jakości może jednak skrócić życie akumulatora. Zwykle, najwłaściwszym rozwiązaniem jest korzystanie z egzemplarza dostarczonego z komputerem. Jeśli jednak ulegnie zniszczeniu albo go zgubimy warto kupić pasujący zasilacz tego samego producenta co komputer.

8. Jeśli chodzi o codzienną eksploatację warto przypomnieć sobie, że Windows udostępnia kilka wariantów "usypiania" komputera. W uśpieniu, albo trybie "standby" dysk twardy i wyświetlacz są wyłączone, a aktywne aplikacje zapisane w pamięci RAM. Komputer czeka na powrót do pracy. To opcja na krótką przerwę.

Na dłuższe jest hibernacja. W tym wypadku komputer zostaje wyłączony, prawie tak jak miałoby to miejsce w przypadku zwykłego zamknięcia. Wprowadzając się w stan hibernacji system zapisuje jednak stan otwartych aplikacji na twardym dysku. Pozwala to więc na szybki powrót do sytuacji sprzed zamknięcia. Stosowanie obu wariantów z rozmysłem zaoszczędzi trochę energii.

Stan uśpienia

9. Aby popracować dłużej bez konieczności doładowywania w trakcie warto także wyłączyć Bluetooth, kiedy z niego nie korzystamy. Zwykle tak zwane "radio", czyli BT i WiFi włącza i wyłącza się w laptopie jednym przyciskiem albo przełącznikiem. Opcją tą z reguły zarządza dedykowana aplikacja producenta. Warto w tym wypadku zadbać aby włączając sieć WiFi nie uruchamiać jednocześnie anteny Bluetooth, jeśli nie jest potrzebna. Możliwość taką daje większość laptopów za pośrednictwem wspomnianego już dedykowanego oprogramowania.

10. Energię pobierają tez praktycznie wszystkie urządzenia zewnętrzne podłączone do laptopa. Niektóre mniej, a inne więcej. Jeśli jednak chcemy maksymalnie wydłużyć czas pracy, należy je odłączyć.

11. Jedną z bardziej energochłonnych czynności, które wykonujemy niemal codziennie jest oglądanie filmów przy pomocy laptopa. W tym przypadku nawet najpojemniejsze baterie mogą bardzo szybko sięgnąć dna. Warto więc zrezygnować ze słuchania muzyki z klipów umieszczonych w serwisie YouTube lub innych podobnych. Nawet jeśli YT gra w tle, pobiera dużo więcej energii niż uruchomiony, również w tle, odtwarzacz audio.Toshiba Qosmio

12. Eksperci podpowiadają także, że przeglądanie, na przykład zdjęć, z nośnika optycznego (CD, DVD itd.) pobiera znacznie więcej energii, niż przekopiowanie ich na twardy dysk i korzystanie z wewnętrznej pamięci komputera.

13. Jeśli "idziemy po rekord", mając w perspektywie długą pracę z dala od gniazdka warto także przestawić laptop w tryb oszczędnościowy, przygaszając wyświetlacz i ustalając wygaszanie monitora na kilka minut bezczynności. Większość laptopów oferuje możliwość szybkiego przestawienia w tryb oszczędnościowy.

Macie inne rady i pomysły jak dbać o baterię laptopa? Podzielcie się - piszcie w komentarzach.

Najpopularniejsze baterie do laptopów w Okazje.info - marzec 2014
Zdjęcie Hi-Power Bateria do ASUS K52J (NAA997)
Hi-Power Bateria do ASUS K52J (NAA997)
 • Producent laptopa: Asus

Zdjęcie Zamiennik Bateria Asus A32-F3
Zamiennik Bateria Asus A32-F3
 • Producent laptopa: Asus
 • Napięcie: 11,1 V
 • Pojemność: 5200 mAh

Zobacz więcej na temat:

 • 8
 • 6
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • Gość: p4w3l

  Oceniono 35 razy 23

  Najlepiej jak kupimy laptopa i w pudełku odstawimy go na półkę bo szkoda by się bateria eksploatowała. Śmieszne rzeczy tu się opisuje. Opis ten kłóci się z przeznaczeniem takiego komputera. Bateria się zużywa i to jest nieuniknione, a czy podziała mi miesiąc, czy trzy miesiące dłużej to przecież nie będę ograniczał jego funkcjonalności czy swojej niewygody.

 • xbarx7

  Oceniono 13 razy 13

  moja bateria trzyma 3 min po 5,5 latach

 • Gość: mały rysio

  Oceniono 18 razy 2

  Formatujemy dysk rwardy a nie baterię !! Baterię się FORMUJE !

 • Gość: POTENSA

  Oceniono 5 razy 1

  A MOJA BATERIA PO PONAD 3 LATACH TRZYMA 3,5h dodam ze jako nowy max 4h. Zawsze zaczynam ładowanie przy10% stanu baterii i ładuje do 100% i odrazu odłączam zasilacz.
  LAPTOP LENOVO Z570
  i3 2330M CPU 2.2GHZ
  8GB RAM
  64 Bit windows 7 ultimate

 • Gość: havoc

  Oceniono 4 razy 0

  chyba żartujesz. dbania o bateria jest ważne. podczas gdy w domu komputer po pół roku nie mógł być już odłączony od gniazdka na dłużej niż minute to mój po 2 latach trzyma niecałe pół godziny krócej niż od nowosci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX