30 najpopularniejszych wtyczek dla Firefoksa

Łukasz Ścisłowski
24.07.2008 12:31
Oprócz informacji, WOT blokuje różnego typu groźne skrypty, dzięki czemu komputer jest bezpieczniejszy.

Oprócz informacji, WOT blokuje różnego typu groźne skrypty, dzięki czemu komputer jest bezpieczniejszy.

Mozilla Firefox - druga co do popularności przeglądarka internetowa na świecie uchodzi za wcielenie szybkości działania. Prosty wygląd i jedynie niezbędne opcje sprawiają, że Firefox idealnie nadaje się do przeglądania stron. Jednak dzięki dodatkowym wtyczkom Firefox ma szanse stać się prawdziwym centrum rozrywki i kombajnem do przeglądania Internetu - bez potrzeby rezygnowania z szybkości. Przygotowaliśmy dla Was trzydzieści najbardziej użytecznych wtyczek, które sprawią, że Firefox zacznie spełniać zadanie wielu dodatkowych programów, z których korzystaliście do tej pory.
Wielu z nas pobiera filmy z serwisów typu YouTube.com, jednak niewielu wie, że nie potrzeba do tego dodatkowych programów, gdyż wystarczy wtyczka do Firefoksa. Video DownloadHelper to rozszerzenie, które niemal nie zmienia wyglądu programu Firefox. Pojawia się malutka ikona, która po wejściu na stronę z materiałem wideo informuje, że można coś z niej pobrać. Nie dość, że Video DownloadHelper pobierze film, to jeszcze skonwertuje go do wybranego przez użytkownika formatu.

Dla tych, których wybitnie denerwują wyświetlane reklamy (a kogo nie denerwują?) proponujemy Adblock Plus. Jest to wtyczka, która zablokuje pobieranie i wyświetlanie wszelkich reklam na stronach WWW. Jeśli jakiś element jednak się pokazuje, można kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "adblokuj"i nigdy już nie zobaczymy tego typu rzeczy. Ponadto dostępna jest opcja subskrypcji, dzięki której wtyczka na bieżąco pobiera z Internetu informacje o nowych typach reklam i automatycznie je blokuje.

Użytkownikom pobierającym wiele plików proponujemy, aby zainstalowali DownThemAll!. Wtyczka świetnie spełnia rolę rozbudowanego menedżera pobierania, który posiada wszelkie opcje, takie jak wyszukiwanie dodatkowych źródeł pliku, możliwość zatrzymywania i wznawiania ściągania. Ciekawą opcją jest pobieranie wielu elementów z jednej strony, tworzenie kolejek i wiele innych. Jeśli do tej pory korzystałeś ze standardowego pobierania w przeglądarce to zainstaluj DownThemAll! i zobacz ile czasu zmarnowałeś do tej pory na wolnym ściąganiu plików ze stron!

Raczej każdy z nas niekiedy trafia na stronę w obcym języku, której do końca nie rozumie. Często jest to kwestia paru słów, których trzeba szukać w słownikach. Pytanie po co, skoro są wtyczki? Dla języka angielskiego jest to British English Dictionary, a dla francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, duńskiego i portugalskiego LookWAYup Sidebar. Wystarczy wpisać frazę do paska i gotowe! Koniec z błądzeniem po różnych słownikach internetowych pełnych reklam.

Dla tych, którzy nie raz przekonali się jak niebezpieczne bywają skrypty wykonywane na różnych stronach proponujemy wtyczkę NoScript. Ten dodatek do Firefoksa skutecznie zablokuje działanie różnych apletów Javy na stronie WWW. Jeśli jednak chcesz, aby były one na tej konkretnej stronie uruchomione - nic prostszego. Wystarczy kliknąć. Jak wiadomo skrypty na stronach mogą być niebezpieczne, ale też dzięki nim działają serwisy z grami on-line.

Często trafia się strona, z której chcemy pobrać niemal wszystko. Jest to niekiedy wykonana przez znajomego na poczekaniu strona, na której umieścił linki do zdjęć z jakiejś imprezy. No tak, tylko komu chce się klikać trzy tysiące razy "zapisz element docelowy jako"? Po to stworzono wtyczkę FlashGot, dzięki której można w inteligentny sposób pobrać wszystkie sensowne pliki ze strony. Jest to na tyle inteligentna wtyczka, że pobierze tylko to co nas interesuje, a reklamy pozostawi użytkownikom Internet Explorera. Wbudowany w FlashGotmenedżer pobierania plików zapewni, aby pobierane materiały ściągały się z maksymalną prędkością.

Dla wielbicieli oglądania w Internecie multimediów, takich jak filmy, czy zdjęcia mamy coś, co poprawi ich wizualne doznania. PicLens to wtyczka, która po włączeniu przemienia Firefoksa w nowoczesny i modny odtwarzacz, dzięki któremu oglądanie filmów w Internecie stanie się prawdziwą przyjemnością. Dodatek ładuje wszystkie dostępne na stronie multimedia i tworzy z nich miniatury, które pojawiają się w trójwymiarowej wizualizacji. Wystarczy wybrać to co nas interesuje i gotowe! Aplikacja działa z większością popularnych serwisów jak YouTube.com czy MySpace.

Czasami zdarza się, że Firefox nie wyświetla prawidłowo strony, bo jej autor raczej nie był dobrym webmasterem i nie przewidział, że jest inna przeglądarka niż Internet Explorer. Czasem też chce się zobaczyć jak dana strona wyświetla się właśnie w Internet Explorerze. Można również zainstalować wtyczkę IE Tabi uruchamiać Internet Explorera jako zakładkę w Firefoksie! Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że unika się dziur i niebezpieczeństw czyhających na użytkowników domyślnej przeglądarki internetowej Windows.

Dla wszystkich programistów i twórców stron internetowych nieocenioną pomocą w pracy będzie Firebug. Jest to wtyczka, która zamienia plik źródłowy strony na widok prawdziwego edytora HTML. Nie dość, że zamienia czarny, jednolity tekst kodu źródłowego na kolorowy i przejrzysty widok edytora, to jeszcze wynajduje w nim błędy, które powodują nieprawidłowe wyświetlanie się elementu na stronie. Oprócz HTML, Firebug obsługuje CSS i JavaScript.

Dla użytkowników, którzy nigdy nie patrzą na opis zakładki i po prostu klikają gdzie popadnie szukając odpowiedniej strony proponujemy ColorfulTabs. Wtyczka pozwala dowolnie pokolorować przycisk poszczególnej zakładki, tak aby poruszanie się pomiędzy nimi po wielu godzinach męczącej pracy było szybkie i wygodne.

Niektórzy nie chcą się przenieść z Opery na Firefoksa przez brak w tym drugim bocznego panelu, w którym można znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy, jak menedżer pobierania, ulubione, historia, itp. Proponujemy w takim razie pobranie wtyczki All-in-One Sidebar, która sprawi, że z lewej strony przeglądarki Mozilla pojawi się ów panel, na którym znajdziemy wszystko czego uświadczą użytkownicy Opery.

Każdy kto korzysta z paru komputerów, np. jeden w pracy, a drugi w domu spotkał się z takim problemem, że w jednej przeglądarce dodał coś do ulubionych, a potem nie mógł tego znaleźć bo był na innej maszynie. Tym użytkownikom z pewnością przypadnie do gustu wtyczka Foxmarks Bookmark Synchronizer, która synchronizuje przez Internet zakładki z nawet kilkunastu komputerów. Oczywiście nie wszystko, co jest potrzebne w pracy musi zaśmiecać ulubione w domu, dlatego nie trzeba przerzucać wszystkiego - wystarczy wybrać, które z zakładek mają być w każdym z komputerów.

Czasem w pracy, czy też podczas tworzenia strony internetowej, trzeba korzystać z serwerów FTP, które są niewygodne do konfigurowania i mało przejrzyste. Aby jednak ułatwić sobie życie i nie korzystać z dodatkowych menedżerów FTP, stworzono wtyczkę do Mozilla Firefox o nazwie FireFTP. Dodatek pozwala szybko i wygodnie skonfigurować połączenie z serwerem FTP. Po podłączeniu przeglądarka działa tak jak przykładowo Total Commander., dzięki czemu ponownie udało się nam zaoszczędzić trochę miejsca na dysku, a ponadto sporo zasobów sprzętowych (RAM i moc obliczeniowa procesora). Dla kogoś może się to wydać dziwne, ale przy pracy z wieloma programami na raz, pozbycie się choćby jednej aplikacji daje odczuwalne przyspieszenie działania komputera.

Zastanawialiście się kiedyś w jakich krajach znajdują się serwery, na których umieszczane są różne strony internetowe? Wystarczy zainstalować wtyczkę Flagfox, która na dole okna Firefoksa pokazuje flagę kraju, w którym znajduje się serwer z daną stroną WWW. Proste i skuteczne.

Dla tych, którym wydaje się irytujące dodatkowe okno pobierania plików w przeglądarce Mozilla Firefox sugerujemy zainstalowanie wtyczki Download Statusbar.

Wtyczka pojawia się na dole okna przeglądarki i wizualizuje stopień pobrania pliku bez wyświetlania dodatkowego okna. Download Statusbar. zwija się do paska jeśli jest nieaktywny.

Meteopaci i wszyscy, którzy nie ruszą się z domu (nawet do piekarni) zanim nie sprawdzą prognozy pogody na najbliższe trzy dni powinni, aby zainstalowali wtyczkę Forecastfox.

Jest to dodatek, który można dowolnie skonfigurować pod względem tego gdzie się będzie wyświetlał. Lista miejsc z całego świata, dla których wtyczkę Forecastfox zna pogodę jest imponująca, a najbardziej cieszy przeszło czterdzieści miast w Polsce, o których pogodzie może być informowany użytkownik. Nieaktywna wtyczka wyświetla aktualną pogodę w domyślnie wybranym miejscu. Po włączeniu można sprawdzić prognozę, a także obejrzeć pogodę w innych miejscach na Ziemi.

Kolejnym usprawnieniem, które doskonale przyjęło się w Operze, a które warto by było zaadoptować to "Szybkie wybieranie"("Speed Dial"). Jest to widok miniatur dowolnie wybranych stron na pustej stronie startowej. Aby znalazło się to w przeglądarce Firefox, należy zainstalować wtyczkę Fast Dial.

Dla namiętnych użytkowników poczty Gmail z poziomu przeglądarki, proponujemy wtyczkę Better Gmail 2.Dodatek sprawia, że konto pocztowe oglądane przez użytkownika może mieć dużo lepszy wygląd, który można dowolnie konfigurować w zależności od własnych potrzeb. Ponadto można ustawić na stronie Gmail różnego typu makra, które sprawią, że korzystanie z konta pocztowego stanie się dużo szybsze i wygodniejsze.

Zapalonych wielbicieli wyglądu Windows Vista i Aero, zapraszamy do zainstalowania wtyczki Aero Fox, która zmieni wygląd Firefox'a na ten doskonale znany użytkownikom systemu Microsoftu. Rozszerzenie zmienia wygląd przycisków, zakładek i pasków, jednak sposób wyświetlania stron pozostaje niezmieniony.

Do użytkowników wolniejszych łącz internetowych z pewnością trafi wtyczka Flashblock. Jest to dodatek, który blokuje wyświetlanie elementów flash na stronach WWW. Użytkownik sam decyduje czy chce dany film, czy animację pobrać na swój komputer, czy też nie. Prawdą jest, że co raz więcej reklam powstaje w formacie flash, dlatego blokowanie tego typu elementów jest równoznaczne w większości przypadków z blokowaniem reklam.

Przezornym użytkownikom, którzy (słusznie) boją się zarażenia różnego typu oprogramowaniem typu malware przez stronę WWW, proponujemy wtyczkę WOT, która informuje użytkownika w czasie rzeczywistym o niebezpieczeństwach czyhających na niego na stronie, którą właśnie ogląda. Oprócz informacji, WOT blokuje tego typu groźne skrypty, dzięki czemu komputer jest bezpieczniejszy.

Dla poszukujących informacji z pewnością przypadnie do gustu wtyczka StumbleUpon. Uczy się ona na podstawie wyszukiwanych fraz i przeglądanych stron, co użytkownik lubi, czego szuka i czego potrzebuje. Po zebraniu tych informacji, StumbleUpon wyświetla listę stron WWW, które zawierają bardzo zbliżoną tematykę do tej, którą użytkownik przeglądał.

A dla tych, którzy lubią zmiany w swoim otoczeniu i doszukują się wszędzie piękna, sugerujemy aby zainstalowali Noia 2.0 (eXtreme). Wtyczka kompletnie odmienia wygląd przeglądarki Firefox, dzięki czemu nabiera ona zupełnie nowego wyrazu i naprawdę się podoba. Równie dobrą wtyczką, która jednocześnie stanowi tematem przeglądarki jest NASA Night Launch, która była inspirowana nocnym wystrzeliwaniem statku STS-116.

Użytkownikom, którzy zawsze mają problemy ze znalezieniem drugi raz tej samej strony proponujemy GooglePreview.. Wtyczka sprawia, że po wyszukaniu frazy w Google lub Yahoo, obok linku do strony pojawia się miniaturowe zdjęcie strony, która się wyświetli zaraz po otworzeniu danego łącza.

Internautom, którzy nie potrafią obyć się bez muzyki, a nie chcą uruchamiać dodatkowego programu oprócz Firefoksa zalecamy instalację wtyczki FoxyTunes. W dole okna przeglądarki pojawią się znane wszystkim opcje odtwarzania muzyki. Niestety spośród wielu odtwarzaczy, z którymi współpracuje FoxyTunes, jest część, która musi być uruchomiona, aby wtyczka działała.

Specjalnie dla tych, którzy potrzebują komunikować się z całym światem powstała wtyczka FoxClocks, która wyświetla w dole przeglądarki zegar z aktualną godziną dowolnie wybranej strefy czasowej.

Wielokrotnie mamy problem z tym, czy powinniśmy otwierać pewne linki, gdyż nie wiemy co za nimi się kryje. Interclue to wtyczka, która rozwiewa wszelkie wątpliwości, gdyż po najechaniu na hiperłącze w małym oknie wyświetla się ta strona i można ją sobie spokojnie zobaczyć przed wejściem na nią.

Wielu z nas ma często problemy z plikami PDF, które dziwnie się zachowują. Czasem po wybraniu małego dokumentu strona się zawiesza, a niekiedy zaczyna pobierać megabajty danych, co powoduje kompletne zawieszenie przeglądarki. Wtyczka PDF Download rozwiązuje te wszystkie problemy, gdyż po kliknięciu w dokument PDF pojawia się okno, zapytania z informacją co ma zrobić z wybranym dokumentem - otworzyć go, czy pobrać? A może po prostu wrócić do poprzedniej strony.

Na koniec zaś prezentujemy świetną wtyczkę, która pozwala skonfigurować wyszukiwarkę Google, wyświetlaną w Mozilla Firefox.. Spośród wielu opcji najbardziej rzuca się w oczy możliwość szukania w konkurencyjnych dla Google serwisach takich jak Yahoo, czy MSN. Także możliwość zablokowania reklam Google jest dużym argumentem za tym, aby zainstalować CustomizeGoogle i cieszyć się dużo bardziej funkcjonalną wyszukiwarką.

Przedstawione wtyczki to tylko przykłady tysięcy, które można z łatwością znaleźć na stronie organizacji Mozilla. Instalacja rozszerzeń jest prosta: wystarczy pobrać wtyczkę, która zajmuje najczęściej kilka kilobajtów, a następnie otworzyć ten plik z poziomu przeglądarki Mozilla Firefox. Powinniśmy pamiętać, że potęga wtyczek do Firefoksa nie polega na tym, że jest ich dużo, ale na tym, że nie trzeba instalować ich wszystkich. Wystarczą dwie, trzy, z których będziesz korzystać. Warto także pamiętać, że instalacja wielu wtyczek może obniżyć szybkość działania przeglądarki, dlatego lepiej przemyśl, czy potrzeba Ci dwudziestu narzędzi do pobierania plików, czternastu skórek i dwustu narzędzi do czyszczenia kodu stron WWW.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX