Technologie.gazeta.pl

Domowa Wypożyczalnia Filmowa - Cyfrowy Polsat wprowadza VoD na skróty

Mariusz Koryszewski
01.12.2009 16:12
Cyfrowy Polsat VoD - wideo na życzenie

Cyfrowy Polsat VoD - wideo na życzenie (fot. Cyfrowy Polsat)

Cyfrowy Polsat uruchomił właśnie swoją wypożyczalnię wideo na życzenie VoD. Nie jest to typowa usługa wideo na życzenie. Domowa Wypożyczalnia Filmowa działa w oparciu o 15 kanałów satelitarnych, na których mają być emitowane filmy.
VoD czy nie VoD - oto jest pytanie...

Dlaczego nie jest to klasyczne VoD znane z oferty innych operatorów? Cyfrowy Polsat wybrał takie rozwiązanie, gdyż pozwala ono abonentom wypożyczać filmy bez względu na rodzaj posiadanego dekodera. Żeby wprowadzić klasyczne wideo na życzenie, takie jak w telewizji N i Cyfrze+, Cyfrowy Polsat musiałby wymienić olbrzymią ilość dekoderów na nowoczesne dekodery HD z dyskiem twardym. Albowiem w klasycznej usłudze wideo na życzenie filmy są ściagane na dysk twardy dekodera i dopiero potem odtwarzane. Tymczasem większość użytkowników Cyfrowego Polsatu nie ma takich urządzeń. Biorąc pod uwagę, że Cyfrowy Polsat ma najwięcej abonentów wśród polskich platform cyfrowych, wymiana tylu dekoderów byłaby niezwykle kosztowna. Domowa Wypożyczalnia Filmowa nie jest więc stricte VoD, ale daje zbliżone możliwości zamawiania filmów na życzenie. Cyfrowy Polsat po prostu postanowił wprowadzić VoD na skróty, nie podnosząc standardów technicznych swoich dekoderów.

CP VoD: 320 filmów w roku, 30 nowości miesięcznie

W ramach VOD Domowej Wypożyczalni Filmowej w ciągu roku zostanie pokazanych przynajmniej 320 filmów. Jednego dnia widz będzie mógł wybierać spośród około 15 propozycji. Co tydzień będzie przedstawiana nowa oferta, a w każdym miesiącu udostępnionych zostanie 30 nowych filmów.

Nowość, Hit, Katalog - 3 kategorie

Cyfrowy Polsat podzielił filmy na 3 kategorie - Nowość, Hit i Katalog. Nowość to - jak już sama nazwa mówi - najnowsze produkcje, które niedawno gościły w kinach lub na DVD np. Slumdog: Milioner z ulicy (tegoroczne 8 Oskarów oraz 4 Złote Globy).

Natomiast kategoria Hit będzie zawierać tytuły szeroko znane i popularne takie jak przebojowy ostatnio Zmierzch, historyczne Kochanice króla ze Scarlett Johansson i Natalie Portman oraz romantyczne P.S. Kocham Cię z Hilary Swank i Gerardem Butlerem.

Z kolei Katalog będzie zawierał filmy starsze, do których widzowie lubią powracać np. komediowe Czego pragną kobiety z Melem Gibsonem oraz Inni, klimatyczny film grozy z Nicole Kidman.

Filmy? Na razie tylko Monolith

Obecnie oferta VOD Domowej Wypożyczalni Filmowej obejmuje filmy z katalogu Monolith Films. Trwają już rozmowy z innymi dystrybutorami filmów oraz największymi studiami filmowymi.

- Zadbaliśmy, żeby oferowane filmy były jak najciekawsze - - powiedział Dominik Libicki, Prezes Zarządu w Cyfrowym Polsacie. - Już na samym początku nasi widzowie będą mogli obejrzeć produkcje z oferty Monolith Films, np. obsypany Oskarami Slumdog: Milioner z ulicy czy Zmierzch - dodał Libicki.

Domowa Wypożyczalnia Filmowa ceny

Filmy z kategoriiCena
Nowość11 zł
Hit8 zł
Katalog5 zł


Możemy też wykupić dostęp do wszystkich filmów z kategorii Katalog za 20 zł, dzięki czemu otrzymamy dostęp do ok. 30 filmów miesięcznie.

Domowa Wypożyczalnia Filmowa - jak zamawiać?

Zakupu w Domowej Wypożyczalni Filmowej możemy dokonać korzystając z przelewu internetowego (Internetowe Centrum Obsługi Klienta oraz przez tzw. "portmonetkę", która zapewnia szybki dostęp do filmu. Wkrótce ma być dostępna możliwość płatności SMS. Filmy możemy oglądać dowolną ilość razy w ciągu 24 godzin.

Kanały VOD Domowej Wypożyczalni Filmowej znajdują się na pozycjach 51 - 65 na liście kanałów Cyfrowego Polsatu.

Komentarz

Domowa Wypożyczalnia Filmowa na razie wygląda tak sobie - sama biblioteka Monolith to trochę mało, tym bardziej, że są to filmy obecne również u konkurencji. Cenowo jest dość średnio - zwłaszcza, że Cyfrowy Polsat nie inwestował w wymianę dekoderów. Pomimo słabszych rozwiązań technologicznych, ceny są podobne jak w konkurencyjnych platformach. Mogło być lepiej, ale i tak warto się cieszyć, bo wreszcie cała rzesza użytkowników CP ma dostęp do wideo na życzenie. A przecież jeszcze niedawno Cyfrowy Polsat w ogóle nie chciał inwestować w VoD... Jeżeli szybko zostaną podpisane umowy i zwiększy się liczba dostępnych filmów z pewnością nowa usługa stanie się bardziej atrakcyjna.

Warto wspomnieć, że Cyfrowy Polsat przekroczył właśnie magiczną granicę - pod koniec listopada z usług Cyfrowego Polsatu korzystało już ponad 3 miliony abonentów.

Cyfrowe wypożyczalnie VoD czyli wideo na życzenie

Telewizja N: Filmy z Monolith teraz w N VOD

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl

PYTANIE Czy podoba Ci się VoD z Cyfrowego Polsatu?

 Tak, bardzo mi się podoba
 Nie, VoD z telewizji N jest lepsze
 Nie, VoD z Cyfry+ jest lepsze
 VoD? A po co to komu?
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX