Technologie.gazeta.pl

Telewizja 3D wreszcie... bez okularów

Mariusz Koryszewski
02.11.2009 12:59
Trójwymiarowy obraz zbliża się coraz większymi krokami do naszych domów. Jednak, jeżeli chcemy oglądać filmy w 3D, to wciąż musimy zakładać specjalne okulary. Pomimo tego, że okulary w ciągu lat ewoluowały, stały się ładniejsze i doskonalsze, to jednak wciąż musimy je zakładać, by osiągnąć trójwymiarowy efekt. Możliwe, że to się niedługo zmieni. Pojawiło się nowe rozwiązanie, Full Parallax 3D TV, które pozwala pozbyć się niewygodnych okularów.
Na czym polega nowa technologia firmy Hitachi? Full Parallex 3D TV jest nazywana zintegrowaną technologią fotograficzną z nakładaną projekcją - jak podaje serwis PhysOrg.com.

Full Parallex 3D TV - 3D bez okularów

Nowy telewizor 3D zawiera 16 projektorów. Obraz z tych projektorów jest wyświetlany jednocześnie w każdym kierunku (nie tylko horyzontalnym). Dzięki temu obraz 3D widziany przez użytkownika zmienia się wraz z kątem, z którego ekran jest oglądany.

Full Parallex 3D TV - 16 projektorów w jednym TV

Żeby otrzymać taki wyświetlacz, który nie potrzebuje specjalnych okularów, całkowita liczba pikseli wymaga multiplikacji w obrazie 3D o liczbę wszystkich punktów widzenia. Efekt 3D dają właśnie te wyświetlane jednocześnie punkty widzenia. Niestety, w miarę jak zwiększa się liczba punktów widzenia, zmniejsza się jednocześnie rozdzielczość obrazu. Ten problem rozwiązuje dodanie większej ilości projektorów - dlatego Parallax kryje w sobie aż 16 projektorów. W tej chwili trwają prace, mające na celu kolejne zwiększenie liczny pikseli, dzięki wykorzystaniu mikro-projektorów opartych na laserach.Zobacz więcej na HoloPro.

Komentarz

Technologia 3D błyskawicznie się rozwija, a Full Parallax 3D TV może nieźle namieszać na rynku. Oczywiście zanim ta technologia pojawi się w sklepach minie trochę czasu. A nawet, jak się pojawi, to cena prawdopodobnie niska nie będzie. Cieszy jednak fakt, że wreszcie opracowano metodę na pozbycie się niewygodnych okularów. Otwiera to realną perspektywę rozwoju dla rynku 3D i daje możliwość podjęcia walki z klasycznymi telewizorami 2D w naszych domach.

Telewizory 3D - nadchodzi telewizyjna rewolucja?

Panasonic ma prototyp plazmy 3D

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl

PYTANIE Technologia 3D - jaką wolisz oglądać?

 3D z okularami
 3D bez okularów
 Wolę klasyczny obraz 2D
 Nie wiem
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX