Budowa zasilacza komputerowego

poradykomputerowe.pl
30.12.2011 13:20
Zasilacz to jeden z elementów komputera, występujący zarówno w komputerach stacjonarnych jak i przenośnych (laptopach czy netbookach). Służy do przetwarzania napięcia przemiennego, które występuje w sieci (230V) na niskie napięcie stałe. Tylko takie bowiem napięcie może być z kolei bezpiecznie podawane poszczególnym podzespołom systemu komputerowego. Komputer zasila więc m.in. płytę główną, dyski twarde, napędy optyczne, niektóre karty graficzne, czy wentylatory. Inne, mniej "prądożerne" komponenty pobierają prąd już z płyty głównej.
Ponieważ standard 220-240V nie występuje na całym świecie (np. w Stanach Zjednoczonych jest to 100-127V), niektóre zasilacze mają z tego powodu odpowiedni przełącznik lub też pozwalają przełączać napięcie wejściowe automatycznie.

 

Jak wszędzie, także i w przypadku zasilaczy dała o sobie znać standaryzacja. Obecnie zasilacze komputerowe występują powszechnie w tzw. standardzie ATX. Oznacza to np., że włączanie i wyłączanie zasilacza jest obsługiwane przez płytę główną, umożliwiając wprowadzanie komputera w tryb uśpienia.

 

Zasilacz ma postać prostopadłościanu wykonanego z metalu o wymiarach najczęściej 15cm na 8,6cm i głębokiego na 14cm. Z jednej ze ścianek wychodzi kilka wiązek przewodów a na innej (najczęściej przeciwległej) umieszcza się otwory wentylacyjne oraz charakterystyczne, czarne gniazdo z 3 pinami (widoczne na poprzednim zdjęciu). Jest to gniazdo IEC C14, służące do podłączenia zasilania z sieci. Czasami obok niego znajduje się wyłącznik a rzadziej (jak już wspominaliśmy) przełącznik napięcia wejściowego.

 

Bardzo ważna jest tabliczka znamionowa, umieszczana na którejś ze ścianek. Informuje ona o maksymalnej mocy wyjściowej (w watach) oraz wskazuje na otrzymane certyfikaty bezpieczeństwa. Na terenie Unii Europejskiej zasilacz musi posiadać oznaczenie CE, spełniać normę EN61000-3-2 i posiadać układ PFC (Power Factor Correction).

 

Zasilacz podczas pracy silnie się nagrzewa, dlatego należy mu zapewnić właściwe chłodzenie. Zajmuje się ty wbudowany wentylator, o średnicy najczęściej 8cm. Tak spore rozmiary wentylatora są spowodowane faktem, że chłodzi on nie tylko sam wentylator ale odprowadza także ciepłe powietrze z wnętrza obudowy komputera na zewnątrz.

 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX