Technologie.gazeta.pl

Tablet PC - do czego służy to urządzenie?

Mariusz Koryszewski
15.01.2010 10:48
Na targach CES 2010 jednymi z najważniejszych nowych gadżetów okazały się tablety PC. Czym właściwie one są i do czego mogą służyć? W jakich działaniach sprawdzą się lepiej niż inne rozwiązania takie jak laptopy i desktopy?
Kluczową informacją podczas przemówienia samego Steve'a Ballmera z Microsoftu była właśnie prezentacja tabletów z systemem Windows 7 (system Microsoftu ma wbudowaną opcję obsługi ekranów dotykowych). Natomiast o tablecie Apple'a spekulowano już od wielu tygodni. O tabletach zrobiło się na tyle głośno, że eksperci dopatrywali się w tych urządzeniach jednego z hitów targów w Las Vegas. I faktycznie było o tabletach głośno na CES 2010. Problem w tym, czy faktycznie było o co robić taki szum?

Czym jest tablet PC?

Nowych tabletów nie należy mylić z klasycznymi tabletami, które od dawna są już na rynku i służą za elektroniczne "deski" kreślarskie dla rysowników i grafików. Czym jest nowy tablet PC? To mały laptop wielkości netbooka bez klawiatury, za to z dotykowym ekranem. Do czego i komu może być potrzebne takie urządzenie? Do kogo może być skierowane? Czy zainteresuje ono przeciętnego zjadacza chleba?

Tablet PC - dla kogo się nie przyda?

ZastosowanieKomentarz
Dla czytelnikamoże służyć jako czytnik e-książek, ale jest gorszy od e-czytników, bo nie ma technologii e-papieru, oczy będą się męczyć od świecącego ekranu
Dla graczachyba tylko dla jakiegoś "casuala", nie wyobrażam sobie zasuwania palcami po ekranie w Call of Duty
Dla internautyprzewijanie stron internetowych za pomocą dotyku? jaka to przewaga w stosunku do klasycznej myszy? zwycięży przyzwyczajenie
Dla kinomanaoglądane filmu na tabelcie? przecież to jest dokładnie to samo co na zwykłym laptopie
Dla muzykadokładnie te same uwagi co powyżej
Dla pracownika biurowegoprzyzwyczajenie do klawiatury jest zdecydowanie bardziej praktyczne od ekranu dotykowego
Dla dużo notującychtablet jako notatnik, ale na smartfonie czy netbooku przecież też można wygodnie robić notatki
Tablet PC - dla kogo się przyda?

ZastosowanieKomentarz
Dla grafikaklasyczne zastosowanie tabletów, sprawdza się wśród rysowników, twórców grafiki itd.
Dla gadżeciarzatablet - jak każda nowość - zainteresuje gadżeciarza, który chce być "na topie"
Dla przeciwnika klawiaturydotykowy komputer dla tych co nie znoszą klawiatur
Dla kurierówniektórzy kurierzy korzystają z tablecików do potwierdzania odbioru przesyłki, całkiem wygodne rozwiązanie


Komentarz

Wydaje mi się, że tablety to wiele hałasu o nic. Osobiście nie widzę zastosowania dla tabletów. To tylko modne gadżety, które maja przyciągnąć uwagę tym, że są nowe modne i jest o nich głośno. To tak jak z celebrytkami, które są sławne tylko dlatego, że są sławne. Nie widzę specjalnego zastosowania dla tych urządzeń. A co za tym idzie, wątpliwe by osiągnęły one chociaż połowę tego sukcesu jaki osiągnęły netbooki, które zyskały uznanie wśród milionów klientów.

Tablet PC nie odniesie masowego sukcesu jak netbook. Znajdzie uznanie w niszowych grupach - takich jak graficy (klasyczne zastosowanie tabletów dla profesjonalnych rysowników). Ewentualnie kupią go gadżeciarze skuszeni kreatywnym marketingiem oraz przeciwnicy klawiatury (ale ja takich nie znam). A może uda się znaleźć tabletom jakieś biznesowe lub profesjonalne zastosowania?

To dziwaczne urządzenie do wszystkiego i do niczego. Nie zaspokaja żadnej potrzeby (poza rysowaniem bezpośrednio na ekranie, ale nawet to dają już klasyczne tablety), dlatego raczej nie odniesie sukcesu na masowym rynku, tak jak to zrobiły netbooki czy telefony komórkowe.

Tablet szuka swojego miejsca w świecie trzech ekranów

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl

PYTANIE Czy uważasz tablet za przydatne urządzenie?

 Tak, z pewnością sie przyda
 Nie, po co to cudo?
 Tylko dla grafików i rysowników
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX