Technologie.gazeta.pl

IMDb (serwis o filmach) jest starszy niż przeglądarki internetowe

Mariusz Koryszewski
19.10.2009 09:58
Serwis IMDB, największa i najstarsza baza filmów w internecie

Serwis IMDB, największa i najstarsza baza filmów w internecie (fot. IMDB)

IMDb (Internet Movie Database), największa baza filmowa w sieci, właśnie obchodzi swoje 19 urodziny. To jeden z najstarszych serwisów w globalnej sieci. Dla porównania Google ma 11 lat, a Yahoo 14. Właściwie to IMDb jest nawet starszy od pierwszych przeglądarek internetowych. Jak to możliwe?
Założycielem IMDb jest Col Needham, który z okazji rocznicy rzucił trochę światła na historię tego filmowego serwisu.

IMDb starsze niż... pierwsze przeglądarki

IMDb narodziło się 17 października 1990 roku jako seria skryptów w powłoce uniksowej, która pozwalała użytkownikom przeszukiwać grupę USENET pt. rec.arts.movies. Nie nazywało się to wtedy IMDb (taką nazwę zyskało dopiero 4 lata później). To był autentyczny początek wyszukiwania informacji o filmach w sieci - podaje serwis TechCrunch.

IMDb - najpopularniejszy serwis filmowy w sieci

Kiedy serwis zmienił nazwę na IMDb, strona zyskała wielka popularność. Baza filmów stała się tak popularna, że jego twórcy zdali sobie sprawę, że muszą rozpocząć pobieranie opłat od użytkowników, by utrzymać funkcjonowanie serwisu - warto pamiętać, że w połowie lat 90. reklama w internecie była mało popularna).

IMDb kupiony przez Amazon

W 1998 roku IMDb został kupiony przez Amazon - wtedy IMDb stał się darmowy dla wszystkich użytkowników. Potem dodano jednak IMDb Pro, opartą na subskrypcji sekcję z większą ilością informacji o filmach. Amazon dodał również nowa funkcjonalność do IMDb - możliwość odgrywania treści wideo oraz doskonały filmowy box office' - Box Office Mojo.

Obecnie IMDb odwiedza co miesiąc aż 57 milionów ludzi.

Komentarz

Należy dodać, że IMDb to nie tylko najstarsza, ale i największa obecnie baza filmowa w internecie (co ciekawe drugą największą bazą filmów na świecie po IMDb jest... polski Filmweb). Warto z niej korzystać - można znaleźć tam chyba wszystkie filmy. I to nie tylko te amerykańskie. Bez problemu znajdziemy tam również filmy polskie. Godny polecenia jest Box office, informacje o nagrodach, bogate galerie zdjęć oraz najnowsze wiadomości ze świata kina i Hollywood. Wiele polskich serwisów filmowych korzysta właśnie z tego serwisu. IMDb jest jak wino - im starszy, tym lepszy.

Mimo dzisiejszej konkurencji (np. świetny serwis Rotten Tomatoes) to IMDb wciąż jest internetowym nr 1 w świecie filmu. Ciekawe, jak będzie wyglądał ten serwis za kolejnych 19 lat?

Torrenty Top 10: Najczęściej ściągane filmy w sieci (05.10 - 11.10.2009)

Recenzje filmowe w USA - internet wypiera prasę...

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl

PYTANIE Z jakiego serwisu filmowego korzystasz?

 IMDB
 Rotten Tomatoes
 Metacritic
 Filmweb
 Stopklatka
 Inny serwis
 Nie wchodzę na serwisy o filmach
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX