Gazeta.pl > Technologie >  Wiadomości

Google I/O 2013: nowości w wyszukiwarce, poprawione mapy [MINUTA PO MINUCIE]

 • środa, 15 maja 2013
 • Podsumowując:

  Ważna nowość to Graf Wiedzy po polsku.

  Na pewno nowe mapy będą czymś świetnym. Na razie można zapisać się na testy, ale nowy wygląd i personalizacja zapowiadają się ciekawie.

  Mnóstwo doskonałych technicznie nowości w Google . Ostro walczą o swój społecznościowy serwis. Trzymamy kciuki.

  Wieki zawód - NIC o Google Glass. Dlaczego :(

 • Trzeba przyznać, że Larry Page jest chyba jednym z najbardziej kuriozalnych prezesów wielkich korporacji. W odpowiedzi na jedno z pytań stwierdził, że krzem potrzeby do wyprodukowania smartfona kosztuje około dolara. Reszta materiałów koniecznych do powstania telefonu albo Google Glass to kilka kolejnych dolarów. Przyznał też, że czasem, kiedy spotyka jakiegoś producenta pyta go o ile cena urządzenia na sklepowej półce przewyższa koszt produkcji i czy naprawdę różnica musi być AŻ TAK duża? Póki co jednak retoryczne pytanie "czemu elektronika tyle kosztuje?" wciąż pozostaje retoryczne.

 • Page dodał na koniec, że nawigacja widziana okiem Google Glass jest/musi być czymś wręcz niesamowitym.

 • Wreszcie pytanie o Google Glass. Zadał je jeden z zewnętrznych twórców aplikacji na okulary Google'a. Page wycofał się z odpowiedzi o ilości i daty. W zamian za ta stwierdził, że Glass ma sprawić, że ludzie pozbędą się pośredników i będą mogli stać się szczęśliwsi... brzmi sztampowo? Mówi się trudno. Page nie powiedział o Glass prawie nic więcej. Szczegóły zrzucał na Brina.

 • Po chwili dodał uspokajająco, że akurat z Mozillą współpraca idzie doskonale.

 • Jedno z pytań zadał pracownik firmy Mozilla. Twórcy konkurencyjnej do Chrome przeglądarki Firefox. Temat? Oczywiście - przyszłość sieci. Page ochoczo podchwycił temat, nawołując do współpracy, która mogłaby przyśpieszyć rozwój sieci, sztucznie hamowany przez wiele innych podmiotów... na przykład przez "gości z Microsoftu".

 • A teraz jeszcze większe zaskoczenie - Larry Page ogłosił, że ma czas na kilka pytań.

 • Page opowiada o możliwościach, jakie daje nam technologia. I o zmianach, jakie wywiera. "Korzystajmy z technologii tak, żeby poprawić ludzkie życie" - mówi Page

 • Na scenie dość niespodziewanie Larry Page. Dlaczego niespodziewanie? Bo na jakiś czas zniknął z życia publicznego Google, a kilka dni temu okazało się, że ma bardzo poważne problemy ze strunami głosowymi. To niestety słychać...

 • Mapy zyskały też możliwość wyznaczania tras w oparciu o komunikację publiczną i to w naprawdę wielu miejscach na świecie. Oczywiście za przykład wzięto tę, która krąży po San Francisco. W bazie Google znajdują się jednak ponoć miliony przystanków i rozkłady jazdy.

  Wystarczy wpisać cel, a mapa Google pokaże trasy i czasy dla podróży samochodem, pieszo i komunikacją. Być może nie zawsze warto wyciągać cztery kółka?

 • Google Maps skorzysta też z aktywności naszych znajomych. Na przykład, jeśli postanowimy się wybrać do restauracji nie ryzykując, że jedzenie albo atmosfera okażą się tego nie warte.

  Dodatkowo, jeśli ktoś sfotografował wnętrze restauracji, a zdjęcia umieścił w sieci, możemy z poziomu Google Maps podejrzeć specjalnie wygenerowaną projekcję wnętrza a'la Street View.

 • Od teraz nowe mapy Google uwzględniają preferencje użytkownika. Przykładowo, jako punkt odniesienia pokażą nam nie sztandarowe miejsce w mieście, ale takie, w pobliżu którego często bywamy. Ponadto, jeśli nazwa ulicy absolutnie nic nam nie mówi, albo wciąż zapominamy jej nazwy, możemy nadać jej własną.

 • Mimo drobnych złośliwości pod adresem Apple, Graf zaprezentował Google Maps na tablety używając białego iPada.

 • Piotr Stanisławski

  Przy okazji - w Google Play już są dostępne aktualizacje Google Search (czyli Google Now) oraz Google Play Music.

 • Daniel Graf, szef Google Maps pogratulował sobie i firmie niesamowitego wręcz sukcesu, który udało się osiągnąć w ubiegłym roku na platformie iOS. Dodał też złośliwie, że mapy Google'a - oprócz faktu, że są doskonale opracowane - są też przecież dokładne.

  nowe mapy na urządzenia mobilne trafią dopiero latem.

 • No i mamy nowe mapy - na iOS i Androida. Jeśli będziecie na nich szukać np. restauracji czy kawiarni, to oprócz adresu Google wyświetli także recenzje danego miejsca, a także oferty - jeśli takie są dostępne.

 • Przygotujcie się psychicznie na szok. Zaraz może być ogłoszony całkiem nowy wygląd map Google

 • Google Now działa... dużo lepiej niż wcześniej. System zdaje się rozpoznawać nawet zaimki. Nie trzeba już mówić skąd dokąd. Jeśli wcześniej była mowa o jakimś konkretnym miejscu Google Now założy, że nadal chodzi nam o tę samą lokalizację. Słowo "stąd", czy "tutaj" aplikacja też potraktuje poważnie. Wszystko pięknie... tylko co z Polską?

 • Sala jest pod wrażeniem nowości w wyszukiwaniu Google. Teraz wyszukiwanie głosowe aktywowane jest nie przez kliknięcie na ikonę mikrofonu. Wystarczy po prostu powiedzieć "Ok Google", a następnie wypowiedzieć poszukiwaną frazę. Google nie tylko zwróci wyniki wyszukiwania, ale także udzieli odpowiedzi głosowej. Wow.

 • Zmiany, jakie następują w zdjęciach na Google Plus naprawdę robią wrażenie. Wszystkie albumy, które do tej pory wrzuciliście na serwis społecznościowy Google zostaną poprawione i udoskonalone. A co więcej, serie zdjęć będą przekształcone w GIF-y

 • Jeśli wrzucicie tysiące swoich zdjęć na Google Plus, to Google będzie w stanie wybrać z nich te najlepsze. W jaki sposób? Przez wykorzystanie technologii rozpoznawania obrazu. Odrzucone zostaną wszystkie zdjęcia nieostre, powtarzające się, wybrane zostaną te, na których jest wasza rodzina i/lub znajomi (Google wie, bo pewnie masz ich na Google Plus), znane miejsca lub uśmiechnięci ludzie.

  Przerażające czy przydatne?

 • Chcieliście komunikatora? To to trochę go mamy. Google udostępnia dziś nowe hangouty. Jako aplikację na Androida i iOS, dostępne także w przeglądarce (jak do tej pory). Korzystanie z Hangoutów wygląda trochę jak korzystanie ze świętej pamięci Google Wave - też widać, kiedy dana osoba z konwersacji odpisuje. "Te rozmowy po prostu żyją!" - zapewnia Google

 • Piotr Stanisławski

  Jedna z nowych funkcji - rozpoznawanie obrazu. Google Plus przeanalizuje wrzucane zdjęcia, i jeśli rozpozna na nich znane mu elementy, to otaguje fotografie odpowiednio.

  Przykład - wieża Eiffla. Zdjęcie zostało otagowane i jeśli klikniemy w tag, możemy zobaczyć następne fotografie wieży.

  Jeśli tak jest błędny, można poprawić.

  Brzmi świetnie. Znowu lata świetlne przed Facebookiem...

 • Nowy Google Plus wygląda bardzo ładnie. Schludnie i ładnie. Zmieni się wygląd serwisu z jednokolumnowego na układ wpisów w kilku kolumnach. Do wyboru użytkownika będzie to, z jakiego wygladu będzie korzystać. Do tego pod wpisami będą pojawiać się hashtagi (#) do podobnych wpisów. To Google sam będzie je tam umieszczał, żeby dać nam możliwość eksplorowania danego tematu.

 • Piotr Stanisławski

  Taka refleksja - Google Plus jest świetnie napisany. Znacznie, znacznie lepiej niż Facebook. To doskonale zaprojektowana usługa, z której mało kto korzysta. Czy Google znajdzie jeszcze sposób na uratowanie tego cudeńka? Jak sądzicie?

 • Aż 41 nowych funkcji w Google , w tym między innymi

  - nowy stream

  - nowe hangouty

  - nowości związane ze zdjęciami.

  No to słuchamy

 • Czas na informacje o "mieście duchów", czyli o Google . Ktoś już zaczął z tego na poważnie korzystać?

 • Piotr Stanisławski

  Tablety z Androidem dla szkół. No cóż, trzeba wychowywać użytkowników od małego :)

 • Google Play dla edukacji - czyli próba wprowadzenia technologii do szkół. W skrócie jest to zestaw aplikacji edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów. W zestawie są jednak też książki i inne materiały, które mogą przydać się w szkole. Pod warunkiem oczywiście, że w danej szkole korzysta się z tabletów z Androidem.

 • Na zakończenie tematu Chrome zaprezentowano eksperymentalną aplikację Racer. Gra, bo nie da się tego inaczej nazwać, umożliwia wielu użytkownikom jednoczesne ściganie się przy pomocy malutkich samochodzików. To jednak żadna rewolucja. Sęk w tym, że tor wyścigowy - choć jeden i ten sam dla wszystkim - pocięty jest i wyświetlany na kilku urządzeniach jednocześnie. Nikt nie widzi całego. Prawdziwe szaleństwo.

 • Piotr Stanisławski

  Google próbuje promować nowe formaty multimediów - WebP i VP9.

  WebP miałby zastąpić JPG. Jest o 30% mniejszy przy tej samej jakości, pozwala na prezentowanie animacji. Poza tym może więc zastąpić animowane GIF-y.

  Z kolei VP9 jest o 63% mniejszy niż H.264.

  To piękne, ale wciąż króluje stary, (nie)dobry JPG...

 • W nowym Chrome zintegrowano także technologię WebGL. Coś, o czym jeszcze rok temu użytkownicy Chrome mogli tylko pomarzyć. Dzięki temu osiągalne staną się dużo atrakcyjniejsze graficznie gry niż dotychczas. Żeby pokazać co daje WebGL Sundar Pichai uruchomił grę, w której Bilbo Baggins uciekał przed trolami.

 • Jeśli w będziecie korzystać z systemu płatności Google - Wallet - to w Chrome koncern umożliwi zapisanie wszystkich informacji o płatnościach (imię, nazwisko, numer karty kredytowej, adres, itd) i następnym razem sam uzupełni formularz. Ma być on uproszczony do 3 kroków. Oczywiście, na wszystkich urządzeniach na których korzystacie z Chrome

 • Ponad 750 milionów użytkowników przeglądarki Google Chrome. Sundar Pichai opisuje sukcesy Chrome i to, jak szybko przeglądarka zdobywa użytkowników.

 • Piotr Stanisławski

  "Czysty" Galaxy S4 bez umowy ma kosztować 649 dolarów. Uff...

 • Piotr Stanisławski

  Ciekawa sprawa - w USA dostępny będzie Samsung Galaxy S4 z czystym Androidem. Żadnych nakładek Samsunga, żadnych dodatków. Na sali entuzjazm.

  To trochę brzmi jak "Wiemy, że producenci psują nasz system. Zobaczcie, jak fajnie działa bez ich śmieci".

  I prawdę mówiąc to może być najlepszy telefon z Androidem na rynku...

 • Jest i długo oczekiwany Google Glass! Póki co jednak tylko nieoficjalnie. Reżyser wydarzenia postanowił połechtać widzów ujęciem, na którym widać dwie osoby używające Glass, siedzące na widowni. Stopniowanie napięcia w wykonaniu Google?

 • Wygląda na to, że koniec ogłoszeń związanych z Androidem. Teraz posłuchamy trochę, co nowego w Chrome

 • Nowa muzyczna usługa Google działa też przeglądarce czy na tablecie. Google tłumaczy, że All Access będzie kosztować 9,99 USD miesięcznie w USA. Miesiąc można z niego korzystać za darmo. Startuje w Stanach już dzisiaj. Dopytam, czy usługa będzie działać też w Polsce.

 • Joanna Sosnowska

  Potwierdzają się plotki o usłudze muzycznej Google - będzie to Google Play Music All Access. Usługa ma nie tylko umożliwiać słuchanie muzyki, będzie też polecać nowe utwory, które mogą nam się spodobać. Wygląda to trochę jak Spotify, ale z możliwością podglądu, jaki utwór będzie następny w funkcji radio. Tylko co z Polską?

 • Piotr Stanisławski

  Znowu detale developerskie - spora część sali reaguje wybuchami entuzjazmu, ale część najwyraźniej nie wie o czym mowa.

  Pojawia się na przykład usługa tłumaczenia fragmentów aplikacji nie przez automat, a ludzi. Developer będzie mógł wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę tłumaczenia. Być może dzięki temu unikniemy potworków językowych tworzonych przez automatyczne tłumaczenia...

 • Joanna Sosnowska

  Google udziela teraz porad deweloperom tworzącym aplikacje na Androida i doradza, jak zarabiać na swoich produktach. Np. jeśli dana aplikacja będzie bardzo popularna w danym kraju, deweloper zostanie o tym powiadomiony i będzie mógł ją przetłumaczyć. Google będzie też sugerować, jakie reklamy są najbardziej skuteczne w danej aplikacji.

  Na sali entuzjazm ze strony deweloperów.

 • Tradycyjnie na scenie małe problemy ze sprzętem. Nie udało się przeprowadzić demonstracji grania trybie multiplayer. Z widowni wieje niewielkim rozczarowaniem.

 • Joanna Sosnowska

  Zgodnie z przewidywaniami Google uruchamia Google Play game services. Będzie to rodzaj centrum gier dla Androida. API do niego też zostanie udostępnione. Osiągnięcia mogą być przenoszone z Androida na iOS (przy tej samej grze). To samo z osiągnięciami, oraz wynikami. Google postara się też wspomóc tryb multiplayer.

 • Joanna Sosnowska

  Powiadomienia na urządzeniach z Androidem w końcu będą synchronizować się między urządzeniami. Jeśli odczytacie powiadomienie na telefonie, to zniknie ono z tabletu.

 • Prowokacja na Google I/O? Jeden z dziennikarzy ukrył się za swoim MacBookiem.

 • Joanna Sosnowska

  Na początek ogłoszenia dla deweloperów - w końcu Google I/O to przede wszystkim konferencja właśnie dla nich. Nowe API map, geotagowanie. rozpoznawanie aktywności użytkownika - aplikacje będą mogły rozpoznawać, jakie czynności wykonuje użytkownik telefonu z Androidem (prowadzi samochód, spaceruje, jedzie na rowerze).

 • Joanna Sosnowska

  Na świecie jest już 900 milionów urządzeń z Androidem. Jest ich najmniej w Afryce i w Azji. Stosunkowo niewiele w Rosji. Sundar Pichai podkreśla, że to bardzo zaludnione regiony. Już wiadomo, gdzie Android będzie szukał miejsca do rozwoju.

 • KORESPONDENT

  Joanna Sosnowska

  "Mamy to wielkie szczęście, że w Google'u mamy dwie wielkie, otwarte platformy - Androida i Chrome'a. Android (wielkie brawa z widowni, entuzjazm wśród programistów) wprowadził otwarte standardy na rynek mobilnych systemów operacyjnych" mówi Pichai

 • Joanna Sosnowska

  Po krótkim wstępie i przywitaniach na scenę wkracza Sundar Pichai. Chyba usłyszymy o Chromie i Androidzie. W końcu to szef tej dywizji

 • Sundar Pichai zaznacza jak szybko zmienił się świat. Lewa strona prezentuje pogrzeb Jana Pawła II w 2005 roku. Zdjęcie z prawej przywitanie papieża Franciszka 8 lat później. Różnica jest oczywista. Telefony stały się naszymi prywatnymi rejestratorami rzeczywistości.

 • Joanna Sosnowska

  Całą sala głośno odliczała sekundy do startu. No i ruszyliśmy. Na scenie Vic Gundotra, wiceprezes Google

 • Joanna Sosnowska

  Niecałe 10 minut do rozpoczęcia konferencji Google. Jestem już na sali. Tłumy są ogromne, na razie gra muzyka, a przed nami zegar odlicza czas do oficjalnego startu I/O 2013

 • Joanna Sosnowska

  Google już na kilka dni przed rozpoczęciem I/O uprzedzał, że w całym centrum konferencyjnym umieszczone będą czujniki. Mierzyć mają one między innymi temperaturę, wilgotność powietrza czy natężenie hałasu. No i faktycznie są. Rozmieszczone co kilkanaście kroków.

 • Joanna Sosnowska

  Tu po konferencji będzie roić się od ludzi. Widać stanowiska poświęcone telefonom, mapom, oraz oczywiście - Google Glass

 • Joanna Sosnowska

  Jest 7 rano czasu lokalnego (16 czasu polskiego), dwie godziny do rozpoczęcia konferencji, a kolejka na Google I/O już zakręca dookoła centrum konferencyjnego.

 • Dziś o 18.00 polskiego czasu zaczyna się prezentacja na Google I/O - wielkiej konferencji developerów Google'a, która odbywa się w San Francisco.

  Na miejscu jest Joanna Sosnowska, z Polski wydarzenia śledzić i opisywać będą Łukasz Cichy i Piotr Stanisławski.

  Zapraszamy!

  Przygotowania do Google I/O trwają.